नेपाली काँग्रेस प्रदेश सभा सदस्यको उम्मेद्वारमा पूर्व नगर उपप्रमुख शोभा घिमिरे सिफारिस

नेपाल बिद्यार्थी सँघ मेची बहुमुखी क्याम्पसबाट राजनीति क्षेत्रमा आफ्नो स्वच्छ छबी बनाउँदै बिद्यार्थी राजनीतिको बैशाखी टेकेर २०४७ सालबाट चारतारे झण्डाको छहारीमा अनबरत शोभा घिमिरे पार्टीको स्वच्छ छवी हुन ।

माइतीघर र कर्म घर दुबैतर्फ नेपाली काँग्रेसको प्रभावमा हुर्किएकी शोभाले नेपाली काँग्रेस टोल कमिटीको सदस्य  हुँदै नगर कमिटीको प्रतिनिधित्व र महिलासंघ जिल्ला प्रतिनीधिमा रहेर लामो समयसम्म काम गरिन ।

शिक्षण पेशामा रहँदा शिक्षक हक हितकोलागि संघको प्रदेश प्रतिनीधि बन्दै लगनशील भएर कर्म गर्नुले उनलाई अझ परिपक्व र अनुभवी बनाउँदै लग्यो । संघीय संरचनाको प्रादुभार्वसँगै स्थानीय तहको प्रथम निर्वाचनमा संखुवासभा जिल्ला अन्तर्गत पर्ने धर्मदेवी नगरपालीका मुढे सनिश्चरेको उप मेयरजस्तो गरिमामय पदमा नेपाली कांग्रेस पार्टीले उनलाई टिकट दिई चुनाव लडने आदेश दियो । फलस्वरुप शोभा घिमिरे भारी मतकासाथ चुनावी प्रतिस्पर्धामा उत्रन सफल भइन। हाल प्रदेशसभा सदस्यकोलागि संखुवासभा जिल्लाको प्रदेश ख बाट नेपाली कांग्रेसको तर्फबाट समानुपातिक महिला उम्मेदवारको कोटाबाट पार्टीले उनलाई सिफारिस गरेको छ ।

शिक्षा, स्वास्थय ,कृषि र रोजगारका साथै महिला सशक्तिकरणकी अभियन्ता शोभा घिमिरेसँग भिजन न्युज नेपालका अध्यक्ष विजय कट्टेल छहराले गरेको कुराकानी..

 हजुरलाई कतिको धपेडी छ आजभोलि, चुनावी माहोल त खुब तातिएको छ  नि ?
हामी जनताको सेवामा सधैँ समर्पित मान्छे । हामीलाई सधैँ उस्तै त होनि । पार्टीले दिएका जिम्मेवारी पुरा गर्नै प¥र्यो । जनतासँग सुख दुखमा सहभागि भैएकै छु । भर भरोसा र विश्वास बोकेर आउँने हरुको कमी छैन । जनताको सेवागर्ने बानी परेर होला चुप लागेर त एकछिन पनि बस्न मन लाग्दैन । नगरपालिकाले साँच्चै राम्रो जिम्मेवारी र काम सिकाएछ । सपनामा पनि जनताका खुख दुखमा सँगै हुन्छु । पार्टी र जनताको विश्वास बोकेर हिडेको मान्छेलाई फुर्सद नहुँदो रहेछ । मेरो लागि चुनावी माहोलको समय र अघि पछिको समयमा कुनै अन्तर छैन ।

तपाईले प्रदेशसभा सदस्यमा विजय हासिल गर्नुभयो भने तपाईको प्राथमिकता र कार्य योजनाहरु कस्ता हुनेछन् ?
जनताको शक्तिनै ठुलो शक्ति हो । जनतानै जनार्दन हुन् । गरीवीको रेखामुनी रहेका हाम्रा असंख्य बस्तीहरु छन् । तिनीहरुको जीवनस्तर उठ्ने किसिमका कार्यक्रमहरु ल्याउनकोलागि मेरो पहिलो पहल हुनेछ । गाँस,बास र कपासको ब्यबस्था नमिलेसम्म अरुकुनै पद्धतिको बिकास गर्न सकिन्न । देश समृद्धि बन्नकालागि योजनाहरु गाउँबाटनै उठ्नु पर्छ । सहि ठाउँमा लगानी नगरे योजनामा दर्बिलो पन आउन सक्तैन । संखुवासभा जिल्लाले भोग्नु परेका अनन्त समस्याहरु छन् । यातायात शिक्षा,स्वास्थ्य,कृषि र महिला लक्षित कार्यक्रममा जोड दिदै युवा रोजगार कार्यक्रममा बिषेशतह दिगो बिकासका खाकाहरु तयार पार्न अतिनै जरुरी हुन्छ । मलाई नगरपालिकाको पाँचबर्षे अनुभवले राम्ररी काम गर्न सिकाएको छ । नगरको सानो बजेटले सबै कामगर्न सम्भव थिएन र छैन । माथिल्ला निकायहरु जस्तै सांसद बिकासकोष,प्रदेश र संघमा समेत दह्रो रुपमा पहल गर्ने नेतृत्वको यस जिल्लालाई खाँचो छ । संखुवासभा जिल्लालाई सुन्दर र पर्यटकीय नमुना स्थलको रुपमा स्थापित गरी भ्रष्टचार मुक्त जिल्लाको रुपमा कार्य गरेर देखाउने मेरा कार्य योजनाहरु हुनेछन् ।

संखुवासभा जिल्लालाई समृद्धिको  बाटोमा अगाडि  ल्याउने नयाँ कार्ययोजनाहारु कस्ता  छन् त् उसो भए ?

देश संघियाताको नयाँ बिहानी बोकेर अगाडि बढीरहेको छ ।परम्परागत सिपलाई नयाँ शैलीमा रुपान्तरण नगरेसम्म नेपाली जनताका सपना अधुरो नै रहन्छन । जस्कालागी भ्रस्टाचार मुक्त समाजको निर्माण गर्नु मेरो पहिलो प्रयाश रहने छ ।
जनमुखी शुसाशनकालागि महिला जागरण अभियानलाई सशक्त बनाउदै दलित,जनजाति र पिछडा वर्गकलागि आत्मनिर्भर बन्नसक्ने सीप र सिर्जना जिल्लामा नै तयार गर्नुछ । बर्सेनी विदेशमा पलायन हुने युवा शक्तिलाई आफ्नै देशमा रोकेर नयाँ -नयाँ रोजगारका अवसरहरु खुलाउन सकिन्छ । प्रकृतिले हराभरा हाम्रो जस्तो देशमा असख्य अवसरहरु छन । जसलाई हामी गुमाइरहेका छौ । लालीगुरासको राजधामी तीनजुरे ,मिल्के र जलजले क्षेत्र् हाम्रै पर्यटन प्रुर्वाधारका

सुन्दर दृस्य हुन् । यी भू-भाग हजारौ नयाँ प्रयटनको खोजीमा छन् । हिउँ खेल्न आउने हरुको संख्या पनि यहाँ कम छैन । मकालु हिमालले लोभ्याउने पर्यटकको मनलाई मात्र जित्न सके हाम्रो जिल्ला अर्थतन्त्रमा धेरै अगाडी हुने छ । राम्रोसंग परिचालन गर्नसके हजारौ जनतालाई रोजगारीका अवसर दिलाउने अनन्त ठाउँहरु संखुवासभा भित्रै छन ।

तपाइले धर्मदेवी नगरपालिकाको उपप्रमुख भएर पाँच बर्षे कार्यकाल बिताउनु भयो, यहाँले आफ्नो कार्यकालमा के कस्ता उदाहरणीय कार्यहरु गर्नु भयो त् ?

संघियता कार्यान्यन पहिलो सत्र पूर्वाधार सिर्जनामा नै बित्यो । शिशु संघीयतालाई हुर्काउन कठिन थियो । न्यायिक समितिमा रहदा न्याय निरुपणको क्षेत्र् मा ठुलो भूमिका निर्बाह गरियो । शिक्षा स्वास्थ्य सडक निर्माण ,महिला सीपृ बिकाश , रेडक्रश जस्ता क्षेत्र् मा गरेका कार्यहरु निकै महत्वपूर्ण छन । बजेट जनमुखी बनाएर महिला सिप बिकाशको क्षेत्र्मा विभिन्न कार्यक्रमको आयोजना गरियो । दिपज्वती महिला बचत तथा सहकारी सस्ठाको उपाध्याक्ष्य भएर काम र्दाको अनुभब पनि अहिले ताजै छ । नौ सय भन्दा बढी सदस्य रहेको उक्क्त सहकारी सस्थाले धेरै महिलाहरुलाई आत्मा निर्भर बनाएको छ । विगतका पलहरु र साथीसंगीहरुको सहकार्यमा गरिएका कामलाई सम्झीदा अहिले पानि चुप लागेर होइन कर्म गरेरै अगाडी बढ्नुपर्छ भन्ने लाग्छ । आगामी मंसिर चार गते हुने निर्वाचनमा नेपाली कांग्रेस पार्टी जिल्ला कार्य समिति संखुवासभाले महिला तर्फ प्रदेशसभा सदस्यको लागि मेरो नाम सिफारिस गरेको छ । पार्टीले गरेको मेरो मुल्यांकन प्रति म हार्दिक धन्यवाद दिन चाहन्छु ।

अन्त्यमा केहि भन्नु छ कि?

जनतासंग सेवा भावमा सहभागि हुँदै जन्मभूमि र कर्मभूमिलाई आफूले सिकेको सीप र सिर्जनाले हराभरा पार्न सकुँ । रोग,भोक,सोक र पीडाले छटपाटिएका मनहरुमा आफूले सकेको सहयोग गर्दै थोरै भएपनि मलम लगाउँन पाए हुन्थ्यो जस्तो लाग्छ मेरो सबै भन्दा ठुलो योगदान सेवा भाव नै हो । सबै भन्दा ठुलो खुसि पनि मलाई यसैमा लाग्छ ।

प्रस्तुति : विजय कट्टेल छहरा