मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतको पर्सा क्षेत्र नं. १ (ख) बाट चुनाव लड्ने तयारीमा (अन्तर्बार्ता )

पर्सा : तपाईँ मधेशका मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतको पर्सा क्षेत्र नं. १ (ख) बाट चुनाव लड्ने तयारी गर्नुभएको हो ?

— राजनीतिमा निर्वाचन प्रक्रियाबाट अगाडि बढ्नुपर्ने हुन्छ । आफू अनुमोदित हुन जनतासमक्ष जाने सामान्य प्रक्रिया हो । चुनाव लड्ने मेरो लक्ष्य र इच्छा पनि छ । म यसपाली चुनाव लडोस् भन्ने मेरो क्षेत्रका जनता तथा शुभेच्छुकहरूको आकांक्षा छ । यो भ्रष्ट मुख्यमन्त्रीलाई हटाउ र मधेश प्रदेशलाई बचाउ भन्ने माहौल बन्दै छ । यसमा ठूलो अभियान चल्दैछ ।

यसमा विकल्पका रूपमा स्थानीयवासीले मलाई हेरिरहेको मैले पाएको छु । मैले सबैको सहयोग र समर्थन पाइरहेको छु । मलाई लाग्छ, यसपाली यो क्षेत्रमा परिवर्तन हुन्छ । अहिले संघीयताका विषयमा विभिन्न किसिमका सवालहरू उठिरहेका छन् । मेरो विचारले यो सबै भ्रष्ट मुख्यमन्त्रीका कारणले हो । त्यसकारण उहाँलाई रिप्लेस गर्ने ठूलो माहौल बन्दैछ । उहाँलाई हटाएर अब मधेशको अधिकार मुभमेन्टमा काम गरेका र गर्दै आएका युवालाई अगाडि बढाउने मनोविज्ञान पनि श्रृजना भइरहेको छ ।

० तपाईँले यो क्षेत्रबाट चुनाव लड्ने आधिकारिक घोषणा गरिसक्नुभएको हो ?

— राजनीति गरेपछि इच्छा र आकांक्षा व्यक्त गर्न पाइन्छ । तर, करिब करिब चुनावमे जाने म अन्तिम तयारीमा छु ।

० पार्टीले टिकट दिएन भने के गर्नुहुन्छ ?

— पार्टीले टिकट दिन्छ । तर, मेरो विवेकमा भर पर्छ कि टिकट लिने कि नलिने । अब त्यहाँ गठबन्धनको साझा उम्मेदवारका रूपम मुख्यमन्त्री आएको अवस्थामा के गर्ने विषयमा परामर्श चल्दैछ । पार्टीले त मलाई टिकट दिन्छ ।

० जसपा र लोसपाबीच गठबन्धनको सम्भावना छ ?

— यो भ्रष्ट मुख्यमन्त्रीका कारण पूरै मधेश प्रदेश बदनाम भएको छ । संघीयतामाथि नै प्रश्नहरू उठिरहेको अवस्था छ । भ्रष्टाचारमा उनीहरूको नाम मुछिएको छ । ती व्यक्तिहरूलाई निरन्तर हामीले खबरदारी गर्दै आएका छौँ ।

० जसपा र लोसपा गठबन्धन भई राउतलाई साझा उम्मेदवार बनाइयो भने बागी उम्मेदवारी दिनुहुन्छ ?

— होइन, त्यसलाई स्वीकार गर्न सकिँदैन । हाम्रो पार्टीले स्वीकार गरेको अवस्थमा पनि यहाँका जनता तथा मतदाताले स्वीकार गर्नेबाला छैनन् । त्यसकारण विकल्पको रूपमा सबै जनताले मलाई देखिराखेका छन् । मैले विकल्प दिनै पर्ने हुन्छ ।

० भनेपछि यो क्षेत्रमा मुख्यमन्त्री राउतविरुद्ध उम्मेदवारी दिनुहन्छ ?

— एकदमै, कुनै पनि हालतमा मुख्यमन्त्रीविरुद्ध हाम्रो उम्मेदवारी हुन्छ । यो चुनाव मात्र होइन भ्रष्टाचारविरुद्धको अभियान हो । संघीयतालाई बलियो बनाउने अभियान हो । पहिचानको लडाईलाई अगाडि बढाउने अभियान हो । मुख्यमन्त्री राउतको कारणले मधेश आन्दोलन पनि बदनाम भएको छ ।
हाम्रो अधिकारको लडाईँ ठूलो धक्का लागेको अवस्था छ । अहिले जुनसुकै सर्वे हुर्नुस् उहाँ (राउत) एकदमै पछाडि हुनुहुन्छ । त्यसकारण हाम्रो पक्ष र उहाँको विपषमा एउटा माहौल छ । पार्टी नेतृत्वले साझा उम्मेदवारका रूपमा उहाँलाई ल्याइए । हाम्रो शुभेच्छुक तथा मतदानले मान्नेबाला छैनन् । यो निर्णय गरियो भने त्यो जनताको आकांक्षाको विपरीत पनि हुनेछ ।

० तपाईँ विद्रोह गर्नुहुन्छ ?

— मुख्यमन्त्री राउतको पक्षमा क्याम्पेन चलाउने र भोट माग्ने काम हामीबाट कतापि हुँदैन ।

० पार्टीले कारबाही गर्लानि ?

— हामीले आन्दोलन गरेको मान्छे हौँ । आन्दोलन गर्ने मानिससँग चट्टाने अडान हुन्छ । यो हाम्रो अडान हो । प्रष्ट भिजन हो । उहाँलाई हामी जसरी पनि हराउँछौँ ।

० टिकट तपाईँले पाउने कि अन्य व्यक्तिले पाए पनि हुन्छ ?

— त्यस क्षेत्रमा अरु आकांक्षी नभएकाले टिकट पाउने प्रचुर सम्भावना छ । मेरो समाजमा धेरै लगानी छ । कसैले कुनै ठाउँमा लगानी गरेको छ भने त्यसको मूल्यांकन हुुनुपर्छ । पार्टीका लागि पनि मैले काम गरेको छु । त्यसैले पार्टीले मलाई टिकट दिनुपर्छ । मैले जनताको सेवा र संघर्ष गरेको छु । त्यसैले जनताले पनि मेरो मूल्यांकन गर्ने नै छन् । हामीले नयाँ उर्जा ल्याउँछौ भन्ने पूरा आशावादी छौँ ।

० चुनावमा पैसाको पनि चलखेल हुने गरेको छ नि ?

— हामीले त्यही विकृतिलाई चिर्न खोजेका हौँ । यसपटक रुपैयाँ पैसा हार्छ । तानाशाही प्रवृत्ति हार्छ, भ्रष्टाचार हार्छ, कमिशनखोरी हार्छ । यसपाली एउटा युवा जित्छ । उनीसँग भ्रष्टाचार गरेको अर्बौ रुपैयाँ छ । ठूलो संगठन छ । पाँच पार्टीको गठन्धन छ । तर, जनता कसैको गुलाम हुँदैन । जनताले मूल्यांकन गरिरहेको अवस्था छ । जनताले भ्रष्टाचार लुटेको पैसा लिन्छ र भोज पनि दिनेबाला छैन । यस्तो किसिमको नयाँ जागरुता देखिएको छ । पछिल्लो स्थानीय चुनावमा पनि देखिएको थियो ।

० तपाईँ मुख्यमन्त्री राउतलाई भ्रष्टाचारी भनेर आरोप लगाउँदै हुनुहुन्छ । उहाँमाथि त्यस्तो कुनै आरोप छैन । अनि कुन आधारमा यसरी आरोप लगाइरहनुभएको छ ?

— राउत भ्रष्टाचारी मात्र होइन । उहाँ भ्रष्टाचारीको सरदारका रूपमा अगाडि देखिएका छन् । उहाँको मुख्यमन्त्री कार्यालयबाट १० करोडभन्दा बढीको भ्रष्टाचार भएको भनेर मुद्दा दर्ता भएको छ । त्यसैले उहाँ ठूलो मुखिया हुनुहुन्छ । मुख्यमन्त्री कार्यालयमा भएको भ्रष्टाचारको जिम्मा कार्यालयका मुखियाले लिनुपर्छ । राउतले गरेका सबै काम अधूरा छन् । स्वच्छता अभियानका नाममा पोखरीहरूलाई नष्ट गर्ने काम भइरहेको छ । त्यसको मौलिकतालाई नष्ट गरिँदैछ । त्यसैले कमिशनको नाममा अधूरा अपूरा छोडिएको अवस्था छ । छठ पर्व मनाइने पोखरीको अस्तित्व नष्ट गर्ने काम भइरहेको छ । मुख्यमन्त्रीले राजमार्ग छेउमा मेकअप गरेर फेयर एण्ड लवली लगाएर ठूलो ठूलो होर्डिङ बोर्ड झुण्डयाएका छन् । यसले मधेश समृद्ध हुन्छ ? हामी कुन तरिकाको राजनीति गर्दैँछौँ । मधेशमा पाँच वर्ष रहेको यो सरकारले मधेशका एउटा पनि जिल्लालाई पूर्ण साक्षर जिल्ला बनाउन सकेन । युवाहरू विदेश पलायन हुने दर किन बढ्यो ? शिक्षा, स्वास्थ्यलगायत हरेक अतिआवश्यकीय पूर्वाधारमा हामी किन पछाडि ? अहिले पनि किसानहरू एक बोरा मलखाद ल्याउन एसएसबी र सशस्त्रबाट पिटाइ खानुपर्ने अवस्था छ । त्यसैले यहाँका जनताले मधेश सरकारको अनुभूति गर्न पाएका छैनन् । यो सरकारले केही ठेकेदारहरूलाई धनी बनाउने काम गर्यो।