राउटे चेली माथीको बलत्कार (अन्याय) माथी उत्तर दे सरकार…


 राउटे पनि हामी जस्तै सामान्य नागरिक हुन ।तसर्थ उनिहरुलाई पनि हामी जस्तै सामान्य नागरिकको दृृष्टीले हेरिनुपर्दछ ।उनिहरु पनि हाम्रै समाजका स्थानिय बासिन्दा जस्तै सामान्य नागरिक हुन् । राउटे परिवारका सम्झना शाही यदी नेताकी छोरी भैदिएको भए आज माईतीघरमा न्यायका लागि खुट्टा टेक्ने ठाउँहुदैन थियो होला ।

सम्झना शाही राउटे समुदायकै सुन्दर महिला भनेर केहि समय अघि चर्चामा आएकी हुन् ।उनीलाई हाम्रो समुदायको रहन(सहन केही थाहा छैन न त उनी राम्रो लगाउथिन न सिङ्गारपटार नै गर्थिन । कहिल्यै ऎना नहेरेकि सम्झनालाई कहाँबाट क्यामेराले हेर्न पुगेछ क्यामेरा बाट सुरु भएको उन को कहानी आज क्यामेरा ले नै अन्त्य गरिदिएको छ ।

राउटे समुदाय धेरै पछाडि परेको समुदाय हो। उनीहरूको न त घर छ न त सम्पत्ति फिरन्ते तरिकाले जिबन चलाई रहेका सम्झना शाही र गाजलु शाही यौन शोषणमा परेका छन् ।सम्झना र गाजलुलाई होटलमा लगेर रक्सि खुवाएर यौन शोषण गरेको छ ।

यौन शोषण गर्ने हरु गुर्भाकोट नगरपालिका, मेहलकुना, सुर्खेतका ३५ बर्षका दोमन बहादुर घर्ती र २४ बर्षका भुपेन्द्र बुढा साथै होटल सन्चालक २९ बर्षका बिनोद पुन रहेका छन् । उनिहरु पक्राउ त परे तर अब के कारबाही हुन्छ सरकार ? राउटे समुदायको दिदीबहिनीको ठाउँमा यदी हाम्रो समुदायका हुनेखाने बर्गका नेताका दिदीबहिनी वा छोरी भएको भए उनीहरू रातारात सजाय दिन तत्पर हुन्थे तसर्थ दोषीलाई कडा भन्दा कडा सजाय होस् ।

यदी पैसाको पावरमा यि राक्षसलाई छुटकारा दिने हो भने यस्ता घटनाहरु बारम्बार दोहोरीरहने छन । ति सोझा साझा नारीहरुको ईज्जतमा दाग लाग्दा नेपाल सरकार किन चुप लागेर बसेको छ अथवा मन्त्रालयको बाडफाड र मोल मोलाईमा ब्यस्त सरकारलाई यस घटनाको बिषयमा उत्तर दिन सबैले आग्रहगरेका छन ।

-संगिता पहरी