ढकेरी बाङ्गे बाख्राको बथानमा माइकोटोक्सिकोसिस

परिचय
माइकोटोक्सिनहरू एस्परगिलस र फ्युसरियम एसपीपी सहित फङ्गाका केही प्रजातिहरूद्वारा उत्पादित माध्यमिक मोल्ड मेटाबोलाइटहरू हुन्। तिनीहरू सामान्यतया अनाज घाँस र साइलेजमा पाइन्छ र वृद्धि फसल काट्ने वा भण्डारणको समयमा दानाको फंगल प्रदूषणको परिणाम हो। रुमिनेन्टहरू सामान्यतया मोनोग्यास्ट्रिक्स भन्दा फिडमा माइकोटोक्सिनको उच्च स्तरको सामना गर्न सक्षम हुन्छन्। यद्यपि उत्पादनमा प्रभाव अझै पनि महत्त्वपूर्ण हुन सक्छ र ठूलो संख्यामा घाटा हुन सक्छ। माइकोटोक्सिसिटीको लागि कुनै विशेष एन्टिडोट छैनर सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कदम थप क्षतिबाट बच्न तुरुन्तै दूषित फिड हटाउनु हो।

इतिहास
अक्टोबर २००८ मा बाँके जिल्लाको ढकेरी गाउँमा ६०० बाख्रा, पाठापाठी र खशिबोका को मिश्रित समूहले स्थानीय चरन चरिरहेको थियो। मालिक किशान ले दुई बाख्रा को मृत्यु भएको र त्यसपछि थप २० बाख्रा, पाठापाठी र खशिबोका लाई जिल्ला पशुचिकित्सकलाई बोलाएर अनुसन्धान गर्न बोलाइयो। बुधबारसम्म करिब ५० वटा बाख्रा मरेका थिए जसमा झन्डै १० बाख्रा, पाठापाठी र खशिबोका मा काँप्ने, ठक्कर लाग्ने, हातखुट्टा हान्ने र अन्धोपन जस्ता स्नायविक लक्षणहरू देखिएका थिए। 80 बाख्रा, पाठापाठी र खशिबोका हरू एपिसोड आफ्नो औषधि उपचार मात्रा चलाउन अघि मरेका थिए।
बाख्रालाई P.P.R खोप लगाइएको थियो । करिब दुई महिना अघि चिन्ह लगाइयो। तिनीहरू हालै भिजेका थिएनन्। तिनीहरूले ठूलो मात्रामा देशी चरनहरू चरिरहेका थिए, फ्यूशिया बुश (एरेमोफिला मैक्युलाटा – एक सायनोजेनेटिक ग्लाइकोसाइड)मध्यम मात्रामा उपस्थित, भेडाहरूले यी बिरुवाहरू चरिरहेको प्रमाणको साथ। बगाललाई एक साताअघि यार्ड गरिएको थियो र भेडाहरूलाई जुँगाको उपचारको साथ जेट गरिएको थियो र रातभर राखिएको थियो। सम्पत्ति सुख्खामा थियो, उच्च वसन्त तापक्रम अघिल्लो हप्ता रेकर्ड गरिएको थियो (तीन देखि चार दिन सीधा 40 डिग्री सेल्सियस)। पछिल्लो समय पानी परेको थिएन ।

मालिक कृषकहरूले नियमित सप्लायरबाट प्राप्त राम्रो गुणस्तरको जौ घाँसले बाख्रालाई पूर्ति गरिरहेका थिए।कृषकले भर्खरै साइलो सफा गरी साइलोको फेदबाट पुरानो दानालाई बाख्राले खाइरहेको थुप्रोमा चरा चरा वरिपरि फैलाएको थियो। प्रारम्भिक परामर्श पछि बाँकी रहेका बाख्राहरूलाई चरनबाट हटाइयो जसमा मृत्यु भएको थियो। चरागाहबाट हटाइएपछि दुईदेखि तीन दिनसम्म कम संख्यामा मृत्यु हुने क्रम जारी थियो।

नैदानिक परीक्षण

धेरै जीवित बाख्राको परीक्षण गरिएको थियो। सबै अटाक्सियाबाट पीडित थिए, तिनीहरूको अगाडि र पछाडिको खुट्टामा स्पष्ट कमजोरी थियो, कोही उभिन असमर्थ थिए, तिनीहरूका औंलाहरू झुकेका थिए। कोही उठाउँदा उभिन सक्षम भए, तर लड्न थाले र फेरि खस्नु अघि घुम्न थाले।धेरै बखराहरू चारै खुट्टाहरू अनियन्त्रित रूपमा पेडल गरेर एक छेउमा सुतिरहेका थिए। सबै प्रभावित जनावरहरूमा महत्त्वपूर्ण मांसपेशी कम्पन थियो, र एक बाहेक सबै अन्धा थिए। दुई जनावरहरूलाई गम्भीर चोट लागेको थियो, जसमध्ये एउटालाई इच्छामृत्यु(euthanized) गरिएको थियो र अर्कोको परीक्षणको लगत्तै मृत्यु भयो ।धेरै मरेका जनावरहरू देखिएका थिए, धेरै बारको रेखामा र रूखहरू मुनि। सबैले मृत्यु अघि अंगहरू पेडलिङ गरेको प्रमाण देखाए। धेरै रुखका हाँगाहरूमा फसेका थिए। दुई जनाको नाकबाट फोहोर रगत बगेको देखियो ।

पोस्टमार्टम निष्कर्ष
वयस्क बाख्राहरूमा तीनवटा पूर्ण पोस्टमार्टम परीक्षणहरू गरियो। सबैले पारेन्काइमा भरि जायफल ढाँचाको साथ विस्तारित हल्का खैरो कलेजो देखाए। सबैको पेटेन्ट पित्त नलिकाको साथ फैलिएको पित्त थैली थियो। सबैले गाढा बैजनी देखि रातो मृगौला र कोर्टेक्स भरि रातो धारीदार ढाँचा देखाए। दुईवटा बाख्राको भेन्ट्रिकुलर मायोकार्डियम भित्र पनि रक्तस्राव भएको थियो। तीनवटै जनावरहरूमा श्वासनलीको म्यूकोसालाई ढाक्ने फोहोरको तह फोक्सो ब्रोन्चीसम्म फैलिएको थियो।

रोगविज्ञान परिणाम:
माइकोटोक्सिन स्क्रीनिंगको लागि अन्नको नमूना पेश गरिएको थियो। नतिजाहरूले देखाए कि पेश गरिएको फिड नमूनाहरूमा 140ppb (0.14mg/kg) मा एफ्लाटॉक्सिन B1 र 670ppb मा डीओक्सीनिवेलेनॉल (DON)समावेश छ – यी स्तरहरू अन्न भण्डारण भित्र भिन्न हुनेछन्।

निदान
यस अवस्थामा अफलाटोक्सिकोसिसको निदानलाई प्रायः सम्भावित रूपमा मानिएको थियो, मृत्युको अचानक शुरुवातलाई ध्यानमा राख्दै, र तथ्य यो हो कि जनावरहरूलाई अफलाटोक्सिनको स्रोतबाट हटाइएपछि चाँडै रोकियो। डीओक्सीनिवेलेनॉल (DON) ले अफलाटोक्सिनको गतिविधि बढाएर मृत्युमा पनि योगदान गरेको हुन सक्छ। प्याडकमा रहेको फुसिया बुशको मात्रा यस उदाहरणमा मृत्युको संख्याको लागि खातामा पर्याप्त महत्त्वपूर्ण मानिएको थिएन, न त नैदानिक र रोगशास्त्रीय प्रमाणहरू नेटिभ फुसिया विषाक्तताको ठूलो घटनासँग मिल्दछ।

छलफल
मोनोग्यास्ट्रिक र दुग्ध गाईवस्तुहरूमा माइकोटोक्सिकोसिस राम्रोसँग रिपोर्ट गरिएको छ; यद्यपि प्रभावित भेडाहरूको रिपोर्टहरू सीमित छन्। माइकोटोक्सिसिटीको निश्चित निदान प्राप्त गर्नमा धेरै कठिनाइहरू छन्, जस्तै दृश्य लक्षणहरूको निरन्तर अभाव, फिडको प्रतिनिधि नमूना प्राप्त गर्न कठिनाई (ब्रायडेन एट अल।, 1980),, प्रभावित जनावरहरू द्वारा इन्जेशन प्रमाणित गर्न, र भन्दा बढीको उपस्थिति एक जाँच गर्न सयौं सम्भावित माइकोटोक्सिन अपराधीहरू। प्रयोगशाला परिणामहरूको व्याख्या फिडको सुक्खा पदार्थ प्रतिशत, रिपोर्टिङमा प्रयोग गरिएका एकाइहरू, कति राशन दूषित फिडबाट बनेको छ, र अन्य राशन सामग्रीहरूमा माइकोटक्सिनहरू छन् कि छैनन् भन्ने कुराले जटिल छ (एडम्स एट अल।, 2014)।

माइकोटोक्सिनका प्रभावहरू समयसँगै संचयी हुन्छन् भन्ने तथ्यबाट निदान थप भ्रमित हुन्छ, र फार्ममा, एकभन्दा बढी माइकोटोक्सिनको उपस्थितिले हानिकारक प्रभावहरूलाई सम्भावित वा बढाउन सक्छ (एडम्स एट अल।, २०१४)। वातावरणीय कारकहरू, एक्सपोजर स्तरहरू, उमेर, स्वास्थ्य र पोषण स्थितिले विषाक्तता र त्यसपछिको क्लिनिकल प्रस्तुतिलाई पनि असर गर्न सक्छ (सैनी र कौर, 2012 र क्यासल एट अल।, 1989)।
यस उदाहरणमा, दुई माइकोटोक्सिन पत्ता लगाइयो, यद्यपि अफलाटोक्सिनले मात्र न्यूरोलोजिकल लक्षणहरू निम्त्याउने रिपोर्ट गरिएको छ। हालैको अनुसन्धानले संकेत गर्दछ कि अन्य माइकोटोक्सिनको उपस्थिति, यस अवस्थामा डिओक्सीनिभलेनोलले लक्षणहरू बढाउन सक्छ र रोग प्रक्रियामा महत्त्वपूर्ण योगदान पुर्याउँछ (एडम्स एट अल।, 2014)।

एफ्लाटॉक्सिन:
एफ्लाटॉक्सिन एस्परगिलस फ्लेवस र एस्परगिलस पैरासिटिकस प्रजाति (Castle et al., 1989) द्वारा उत्पादित माध्यमिक मोल्ड मेटाबोलाइटहरू हुन्। एफ्लाटॉक्सिन बी1 यौगिकहरूको समूहको सबैभन्दा विषाक्त हो र कुनै पनि जनावर प्रजातिहरू यसको तीव्र विषाक्त प्रभावहरूको लागि प्रतिरोधी छैन, यद्यपि त्यहाँ प्रजातिहरू बीच संवेदनशीलतामा परिवर्तनशीलता छ (सैनी र कौर, 2012)। गाईवस्तुहरूको लागि सम्भावित हानिकारक स्तर 20-300 पीपीबी (Adams et al., 2014) भएको रिपोर्ट गरिएको छ, त्यसैले 140 ppb सम्मको स्तर बाख्रा हरूको लागि हानिकारक हुन सक्छ।
एस्परगिलस भण्डारण गरिएका खानाहरू, विशेष गरी बादाम र मका बीन्समा एक सामान्य फंगस हो, तर गहुँ र जौ (Bryden et al., 1980) र अनाज उप-उत्पादनहरू (Castle et al., 1989) लगायतका अनाजहरूमा पनि पाइन्छ। जब बिरुवा बढिरहेको छ, वा बाली काटिसके पछि, फंगस बढ्नबाट रोक्नको लागि अन्न पर्याप्त सुक्नु अघि संक्रमण हुन सक्छ। चिसो, चिसो अवस्थाले अफलाटोक्सिनको वृद्धिलाई बढावा दिन्छ (एडम्स एट अल।, 2014), फंगल विकासको लागि इष्टतम अवस्थाहरू 90% भन्दा माथि सापेक्षिक आर्द्रता र 30-40 डिग्री सेल्सियसको तापमान समावेश गर्दछ (Sewright, 1989)। फार्म साइलोलाई मोल्ड-दूषित फिड (Bryden et al., 1980) मा विष उत्पादनको प्रमुख साइट मानिन्छ किनभने मोल्ड वृद्धिलाई सिफारिस गरिएको सीमाभन्दा बाहिरको नमी स्तरमा वा खराब रूपमा राखिएको भण्डारण इकाईहरूमा फिड सामग्रीहरू भण्डारण गरेर प्रवर्द्धन गर्न सकिन्छ। ।, २०१४)। एक पटक बीजाणुहरू बढ्न थालेपछि, तिनीहरूले उप-उत्पादनको रूपमा गर्मी र आर्द्रता उत्पादन गर्छन्, जसले स्नोबल प्रभावमा थप बीजाणु वृद्धिलाई ट्रिगर गर्दछ (विल्कोक्स, 2014)।

बखरारु अन्य प्रजातिको तुलनामा अफलाटोक्सिनको प्रभावमा बढी प्रतिरोधी भएको रिपोर्ट गरिएको छ (बिरुवा, 1992)। अफलाटोक्सिन विषाक्तताको मुख्य लक्ष्य कलेजो हो। गम्भीर रूपमा प्रभावित जनावरहरू कुनै पनि क्लिनिकल संकेतहरू बिना अचानक मर्न सक्छन्। यदि लक्षणात्मक, लगातार कम्पन, लंगडापन, अटेक्सिया, र रिकम्बेन्सी हुन सक्छ (Radostits, 1994)। गाईवस्तुहरूमा, रिपोर्ट गरिएको क्लिनिकल संकेतहरूमा अन्धोपन, पछाडिको भागको सर्कलेज, अनुहारको चकलेट, र भ्रूणको तालाहरू घुम्ने समावेश छन्। कम गम्भीर रूपमा प्रभावित जनावरहरूले एनोरेक्सिया, डिप्रेसन, एटेक्सिया, डिस्पनिया, र एनीमिया देखाउँछन् (Seawright, 1989)।
क्रोनिक अफलाटोक्सिकोसिसले तौल घटाउने, रफ कोट, एनीमिया र जन्डिस जस्ता सामान्य क्लिनिकल लक्षणहरूको साथमा खाना रूपान्तरण दक्षता कम गर्छ (Seawright, 1989)।
नेक्रोप्सी निष्कर्षहरू अफलाटोक्सिनको उपस्थित स्तर र इंजेक्शनको अवधि (क्यासल एट अल।, 1989) मा निर्भर गर्दै, तीव्र वा पुरानो कलेजो क्षतिसँग सम्बन्धित छ।

एफ्लाटॉक्सिन:ले कलेजो कोशिकाको नेक्रोसिस, माइटोकोन्ड्रिया क्षति, र पित्त नलिका को फैलावट गराउँछ। कलेजो सामान्यतया फिक्का खैरो वा पहेंलो रंगको हुन्छ, जसमा हेपाटिक फाइब्रोसिस र पित्त थैलीको सूजन हुन्छ (क्यासल एट अल।, 1989)। विषाक्त पदार्थहरूले सेन्ट्रिलोबुलर नेक्रोसिस र कोलान्जियोमा र फोसी घुसपैठ पनि निम्त्याउँछ (Seawright, 1989)। स्नायु फाइबरमा अपक्षयी परिवर्तनहरू पनि अवलोकन गर्न सकिन्छ (Radostits et al. 1994), र भास्कुलर रक्तस्राव रिपोर्ट गरिएको छ (Wilcox, 2014)।

बखरामा मृत्युको लागि आवश्यक अफलाटोक्सिनको स्तरमा उल्लेखनीय परिवर्तन हुन्छ। Radostits et al। (1994) रिपोर्ट गर्नुहोस् कि 4 mg/kg को खुराक दरले तीव्र हेपाटिक अपर्याप्तताको 15-18 घण्टा भित्र ठूलो मृत्युको साथमा मृत्यु निम्त्याउँछ। Bryden et al। (1980) 0.1 mg/kg को रूपमा कम मात्रामा खुवाइएको गाईवस्तुहरूमा क्लिनिकल संकेतहरू रिपोर्ट गर्नुहोस्। मृत्यु धेरै हप्तासम्म जारी रहन सक्छ, केही जनावरहरू 5 महिना पछि पनि मर्छन् (Sewright, 1989)।

डी ऑक्सीनिवेलेनॉल
डीओक्सिनिवलेनॉल (डॉन) या “वोमिटॉक्सिन”” फ्युसरियम एसपीपी फङ्गस द्वारा उत्पादित समूह बी ट्राइकोथेसिन हो। र दुग्ध गाईवस्तुहरूमा एनोरेक्सिया र अचम्म लाग्ने, र सुँगुरहरूमा बान्ता र खाना अस्वीकार गर्ने रिपोर्ट गरिएको छ (Sewright, 1989)। यस यौगिकको कारणले गर्दा एथलेटिक नशा असामान्य छ। , गाईवस्तुहरूको लागि सम्भावित हानिकारक स्तर 2.5-6.0ppm भएको रिपोर्ट गरिएको छ, तर 0.6ppm जति कम स्तर सुँगुरहरूको लागि हानिकारक हुन सक्छ (Adams et al., 2014)। त्यसैले यो फिडमा 670ppb (0.67ppm) को स्तर हानिकारक हुन सक्छ, तर आफैमा नैदानिक लक्षणहरू उत्पन्न गर्न पर्याप्त महत्त्वपूर्ण नहुन सक्छ।

फ्युसरियम गहुँको एक सामान्य रोगजनक हो, र यदि पत्ता लाग्यो भने, यसलाई पशुधनलाई अन्न खुवाउन सिफारिस गरिएको छैन (P. Davis, pers. comm., 2014)। फ्युसरियम र यसको मेटाबोलाइटहरू, डीओक्सिनिवलेनॉल (डॉन) या “वोमिटॉक्सिन”DON सहित, लामो समयसम्म स्थिर रहन्छ, र फलस्वरूप तिनीहरूको सांद्रता सामान्यतया फिड प्रशोधन र भण्डारणको समयमा बढ्छ। मोनोग्यास्ट्रिकहरू विषाक्त पदार्थहरूबाट बढी गम्भीर रूपमा प्रभावित हुन्छन्, फिड भित्र धेरै कम सांद्रतामा फिड अस्वीकार हुने (Seawright, 1989) यद्यपि रुमिनेन्टहरू एनोरेक्सिया, पखाला, रक्तस्राव र न्यूरोलोजिकल गडबडीबाट पनि पीडित हुन सक्छन्।
उपचार र रोकथाम
माइकोटोक्सिसिटीको लागि कुनै विशेष एन्टिडोट छैन, र सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण कदम थप क्षतिबाट बच्न तुरुन्तै दूषित फिड हटाउनु हो। बाँके जिल्लाको बाख्रामा ढकेरी बाङ्गेमा उपचारको रोकथामका लागि एन्टिडाग्नेला तरल पदार्थको प्रयोग प्रभावकारी भएको पाइयो (कार्की इत्यादि 2008)। कलेजो र अन्य अत्यावश्यक अंगहरूमा क्षतिको कारण तीव्र अफलाटोक्सिकोसिस पछि पूर्ण रिकभरी दुर्लभ हुन्छ (विल्कोक्स, 2014)।

सबैभन्दा प्रभावकारी नियन्त्रण रणनीति खेत र भण्डारणमा फङ्गल संक्रमण र विष उत्पादन रोक्न हो। माइकोटोक्सिन उत्पादन रोक्नको लागि १३-१४% भन्दा कम चिस्यान र २०% भन्दा कम चिस्यानमा घाँस र पराल भण्डारण गर्नु महत्त्वपूर्ण छ (एडम्स एट अल।, २०१४)। DON विषाक्तताको लागि कुनै विशेष उपचार छैन, तर फिड अस्वीकारको क्लिनिकल लक्षण सामान्यतया दूषित फिड हटाउने एक हप्ता भित्र गायब हुन्छ।

अधिकांश माइकोटोक्सिन, र विशेष गरी अफलाटोक्सिन, खानाबाट हटाउन गाह्रो हुन्छ (विल्कोक्स, २०१४)। तातो प्रशोधन र इन्सिलिङले माइकोटोक्सिनहरू नष्ट गर्दैन (एडम्स एट अल।, 2014)। समय र वातावरणीय एक्सपोजरले गोदामहरूमा फैलिँदा फिडमा फङ्गसको स्तर कम गर्नमा सीमित प्रभाव पार्छ, र धेरै ठूला वर्षाका घटनाहरूमा पनि माइकोटोक्सिनको स्तर कम गर्ने क्षमता सीमित हुन्छ (P. Davis, Pers.Com, 2014)।

उत्पादक शिक्षा र जोखिमहरूको जागरूकता माइकोटोक्सिसिटीको कारणले हुने हानिलाई रोक्नको लागि महत्त्वपूर्ण उपकरण हो। यो विशेष गरी सुख्खा मौसम र खडेरीको समयमा महत्त्वपूर्ण हुन्छ जब घाँसको आपूर्ति कम हुन्छ र उत्पादकहरूले आपूर्तिमा भरोसा गर्न सक्दैनन्। तिनीहरू शंकास्पद स्रोतहरूबाट खाद्य वस्तुहरू किन्छन् वा तिनीहरूलाई अनुपयुक्त रूपमा भण्डार गर्छन् र बाख्राहरूलाई खुवाउँछन्।

 

-डा केदार कार्की

वरिष्ठ भेटेरिनरी कन्सल्टेन्ट, अस्ट्रिच नेपाल रुपन्देही।